NASA rozhodla o mieste pristátia Curiosity

Nová marťanská sonda – Curiosity, už má stanovené presné miesto svojho pristátia. Koncom minulého týždňa o rozhodnutí kde sonda pristane, informoval špecializovaný tím Amerického úradu pre letectvo a vesmír – NASA. Rover Curiosity pristane na úpätí vysokej hory v strede 154 kilometrov veľkého krátera Gale. Na týcho miestach bude pátrať po dôkazoch, že na Marse existovali podmienky pre existenciu mikrobiotického života.


Kráter Gale bol určený po dôkladnom preskúmaní rôznych oblastí, ktoré tím expertov zvažoval ešte predtým. Sonda Mars Science Laboratory s roverom Curiosity na palube má odštartovať koncom roka (2011) a na Marse má pristáť v auguste 2012. Projekt Mars Science Laboratory má hodnotu 2,5 miliardy dolárov (1,74 miliardy EUR). Rover Curiosity je doteraz najväčším robotickým vozidlom, ktoré kedy na Marse pracovalo. Curiosity je široká 2,7 metra, dlhá 3 metre a vysoká 2,1 metra. Jej hmotnosť je 900 kg. Od svojich predchodcov, ktorými boli sondy Spirit, Opportunity a Sojourner, sa líši aj pohonom, ktorý je tentokrát atómový.

Prečo sa vedecké tímy rozhodli práve pre kráter Gale?

V kráteri Gale sa nachádzajú pohoria, ktoré sú vysoké miestami až 4,8 kilometra. Toto pohorie je zložené z viacerých vrstiev a práve toto dáva predpoklad na úspešné zistenie príčin zmiznutia vody na Marse. Vrstvy pohoria totiž vznikli usadzovaním hornín, ku ktorému dochádza v oblastiach zaplavených vodou, akými sú napríklad oceány.

Zdroje: NASA, JPL



Moon Atlas

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

2 Responses

  1. July 26, 2012

    […] Video animácia pristátia rovera Curiosity na Marse […]

  2. July 26, 2012

    […] Video animácia pristátia rovera Curiosity na Marse […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.