NASA štartuje na Mars

Najzložitejší mobilný robot, aký kedy pracoval mimo našej planéty a ktorého úlohou je preskúmať jednu z najkurióznejších oblastí na planéte Mars, sa dostal do poslednej prípravy pred svojím štartom z pobrežia Floridy 25. Novembra 2011 (10:25 miestneho času). Sonda menom MSL (Mars Science Laboratory), ponesie na rovnako pomenovanej misii marťanský rover, ktorého meno je Curiosity. Do dnešných dní je Curiosity rovnako najťažším roverom, aký bol kedy vyslaný na inú planétu – jeho hmotnosť je takmer 1 tona. V súčasnosti sa už rover aj so sondou nachádzajú v hornej časti nosnej rakety Atlas V, ktorú čaká štart v uvedený dátum z kozmodrómu Cape Canaveral Air Force Station.
Pokiaľ počasie nedovolí štartovať v uvedený dátum, NASA sa pokúsi využiť štartovacie okno trvajúce až do 18. Decembra 2011. Rover Curiosity by mal pristáť na červenej planéte v Auguste 2012 a mal by preskúmať kráter Gale a jeho okolie (primárna misia). Curiosity pristane v blízkosti 5 kilometrov vysokého pohoria vo vnútri tohto krátera. Rover bude skúmať možnosti existencie podmienok umožňujúcich vyvinutie mikrobiálnych foriem života a výskyt akýchkoľvek dôkazov po jeho nedávnej existencii na Marse.

A prečo sa špecialisti misie rozhodli práve pre kráter Gale? Podľa vyjadrení Johna Grotzingera (CIT Pasadena) je to hlavne kvôli sedimentom pozorovaným na dne tohto krátera. Tieto vykazujú znaky rôznych vrstiev vytvorených práve prítomnosťou vody. A voda je jedným z najhlavnejších podmienok existencie akýchkoľvek foriem života.

Rover Curiosity bude niesť sadu 10-tich vedeckých prístrojov, ktoré majú celkovú hmotnosť takmer 15-krát presahujúcu hmotnosť vybavenia predchodcov Curiosity – roverov Spirit a Opportunity.
Rover Curiosity a jeho misia je do značnej miery riskantná, nakoľko pri tejto misii sa využije aj nový spôsob pristávania na povrchu Marsu a to s raketovo poháňaným zostupom. Pri poslednej fáze bude rover jemne “posadený” na povrch planéty zariadením pripomínajúcim žeriav, ktorý zo vznášajúcej sa pristávajúcej plošiny uvoľní rover. Detail animácie pristátia týmto spôsobom je na obrázku nižšie:

Odkazy na web stránky misie Mars Science Laboratory a rovera Curiosity:

Zdroje: NASA, JPL, California Institute of Technology – Pasadena



Moon Atlas

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.