Za neúspechom sondy Phobos-Grunt bola chyba v software
Po rôznych úvahách a podozreniach, čo mohlo byť počiatočnou príčinou neúspechu marťanskej sondy Phobos-Grunt, zverejnili ruskí špecialisti prvé závery vyšetrovania. Napriek rôznym dohadom, medzi ktorými boli podozrenia a špekulácie, ako vplyvy amerických radarov, nedostatočná odolnosť sondy voči radiácii vo Vesmíre, prípadne náraz iného telesa (vesmírneho odpadu), je najpravdepodobnejšou príčinou chyba v softwérovom vybavení sondy.
Programová chyba spôsobila, že po štarte a po úspešnom navedení na orbitu sa simultánne reštartovali obe hlavné počítačové jednotky na palube sondy. Po reštarte oboch jednotiek sa celý počítačový systém dostal do núdzového módu, tzv. “SAFE” módu. Sonda tým prerušila dátovú komunikáciu s pozemnými stanicami. V núdzovom režime už softvér neumožňoval automatické fungovanie sondy. Jej manuálne ovládanie, resp. manuálne zadanie telemetrických dát a povelov zo Zeme už nebolo možné, pretože spomínaný reštart zabránil sonde v roztvorení solárnych panelov a antén. Sonda tak uviazla na orbite Zeme.
Ambiciózna misia Ruskej kozmickej agentúry v hodnote 165 miliónov amerických dolárov tak skončila predčasne neúspechom. Podľa oficiálnych vyjadrení predstaviteľov agentúry však ruská strana na medziplanetárne lety nezanevrie. Ďalšie lety sond a rovnako snaha o technologický prieskum Marsu bude naďalej pokračovať.
Zdroj: RIA NOVOSTI