Prípravy na pristátie a činnosť MSL Curiosity
Americká NASA začala prvé prípravy na prevádzku a diaľkové ovládanie rovera Curiosity, ktorý onedlho pristane na planéte Mars. Členovia špecializovaného tímu sondy Mars Science Laboratory testovali svoje zručnosti v ovládaní kópie rovera v pieskových dunách púšte Mojave v Kalifornii. Správanie rovera na povely z riadiaceho centra na Zemi sa v malých detailoch predsa len bude tak trochu odlišovať od správania menších roverov. Curiosity je totiž svojimi rozmermi a hmotnosťou niekoľkonásobne väčšia, ako jej doterajší súrodenci.
Pohybové ústrojenstvo a podvozok rovera sa teda môže správať trochu inak najmä v pieskovitom teréne. Rover Curiosity bude pristávať v oblasti krátera Gale, kde je hornatý terén, tvorený viacerými pieskovými dunami a vyvýšeninami. Tieto boli vytvorené najmä prúdením vzduchu.
Jednotlivé testy umožnia špecialistom jednoduchšie rozhodovanie pri kritických momentoch, kedy bude potrebné roveru Curiosity včas odoslať signál, aby sa vyhol prípadnému nebezpečenstvu.
Prvým najdôležitejším krokom, ktorý je pre celú misiu kritický, je samotné bezpečné pristátie na povrchu. Budú použité nové technológie, ktoré predtým ešte neboli použité. Samotný rover Curiosity má veľkosť osobného automobilu a pri pristávaní na povrchu Marsu je zvolená veľmi malá oblasť. Rover sa nesmie poškodiť, hladké dosadnutie na povrch terénu je preto nevyhnutné.
Cieľom misie Curiosity je vyhodnotenie a detailný rozbor vzoriek na povrchu Marsu. Tentokrát sa laboratórium na palube Curiosity bude sústrediť na hľadanie mikrobiálneho života a taktiež sa zameria na podmienky pre jeho prípadný vznik, alebo na stopy po jeho existencii.
Sonda Mars Science Laboratory (MSL) s roverom Curiosity štartovala na svoju misiu k červenej planéte 26. novembra 2011. Pristátie na povrchu Marsu je očakávané 6. augusta 2012. Odpočítavanie do samotného pristátia a kompletné detaily nájdete na tomto webe.
Zdroj: NASA, JPL, L.A. Daily, Spaceflightnow.com, Caltech