Sonda Mars Odyssey v núdzovom režime
Americká sonda Mars Odyssey sa v piatok 8. júna 2012 prepla do núdzového režimu následne po tom ako sonda detekovala nesprávnu funkčnosť jedného z reakčných motorov potrebných pre správnu orientáciu sondy v priestore. Sonda disponuje záložnými prostriedkami, ktoré však ešte neboli aktivované.
Pozemná kontrola komunikuje so sondou a vyhodnocuje situáciu. Mars Odyssey používa tri z týchto motorov ako primárnu metódu k zabezpečeniu svojej orientácie. Pokiaľ nebude chybná reakcia vyhodnotená, sonda zostane v núdzovom režime. Podľa vyjadrení predstaviteľov letového a kontrolného tímu pozemného riadenia sondy Mars Odyssey, nedošlo k vážnej poruche a palubný počítač sondy nemusí byť reštartovaný. Sonda a všetky jej ostatné systémy pracujú správne a sú v poriadku. Nakoľko je však sonda na svojej misii už od roku 2001, je potrebné zvážiť všetky riziká a vylúčiť akékoľvek ohrozenie sondy a až potom bude aplikované riešenie.
NASA vypustila sondu Mars Odyssey 7. apríla 2001. K planéte Mars sonda dorazila 24. októbra 2001. Po dosiahnutí orbity Marsu sonda strávila niekoľko mesiacov špeciálnym klesaním, metódou nazývanou “aerobraking”. Toto umožnilo sonde sklesať do hlbších vrstiev atmosféry Marsu a ustáliť orbitu sondy. Vedecké pozorovania a zber informácií pomocou sondy Mars Odysey začalo vo februári 2002. Popri vedeckých experimentoch, ktorými sa zaoberá sonda Mars Odyssey, slúži sonda aj ako prípojný bod pre komunikáciu so svojimi “súrodencami” na povrchu planéty. Spojenie roverov na povrchu Marsu so Zemou totiž prechádza cez sondu Mars Odyssey na orbite Marsu. Signál sonda zosiluje a vysiela na Zem. Sonda bude rovnako pomáhať pri komunikácii s najnovším roverom – so sondou Curiosity.
Zdroj: JPL, NASA