Mars Odyssey začína sledovať MSL Curiosity
Sonda Mars Odyssey, nachádzajúca sa na orbite planéty Mars, podstúpila prvé kroky k sledovaniu približujúcej sa sondy Mars Science Laboratory s roverom Curiosity na palube. Po technických problémoch, ktoré na palube Odyssey nastali len pred nedávnom, je však nastávajúci prenos telemetrie MSL a dát počas manévru zostupu do atmosféry a samotného pristátia na povrchu Marsu vyriešený.
NASA upravila polohu sondy Mars Odyssey do pozície, v ktorej bude vedieť prijímať dáta z pristávajúcej sondy MSL Curiosity a následne ich vysielať smerom k Zemi. Týmto spôsobom bude zabezpečené vykrytie transmisie všetkých informácií, ktoré bude pozemná kontrola misie potrebovať na sledovanie celého priebehu pristátia na Marse v reálnom čase.
Schéma pristátia Curiosity na Marse:
Sonda Mars Odyssey bude pracovať v UHF pásme aj napriek núdzovému režimu, do ktorého bola prepnutá 11. júla po technickom probléme jej reakčného mechanizmu. Na samotné pristátie a priebeh misie rovera Curiosity to však nebude mať žiadny vplyv a samotná misia tým nebude vôbec ohrozená.
Ostáva nám už len počkať na samotné pristátie 2,5 miliardy dolárov (USD) drahého rovera.
Rover Curiosity bude pristávať na Marse 6. augusta ráno približne o 07:31 nášho času (CEST).
- Priamy prenos z pristátia a prvých okamihov Curiosity na Marse môžte sledovať online aj na tomto webe
Zdroj: JPL
Tuším máte v článku chybu, cena roveru určite nieje 2.5 BILIÓNA ale MILIARDY. Zrejme preklep kvôli tomu že americký bilion je u nás miliarda.
Inak, super práca, hlavne tento portál o Marse, len v tom pokračujte!!! 🙂
Zdravím, ďakujem za opravu. Áno je to tak, 1 US bilión je v podstate 1 európska miliarda (viac info). Tento detail mi unikol, nakoľko sa snažím sústrediť na Mars ako taký …
Vďaka za podporu, som veľmi rád že na Slovensku sú ľudia, ktorí majú radi vedu … 🙂