MAVEN – detaily misie
MAVEN – Mars Atmosphere and Volatile Evolution Mission, čiže sonda ktorej úlohou je skúmanie atmosféry a ionosféry Marsu a jej vývoja, je na ceste k Marsu a blíži sa k jej finálnej fáze. Sonda bude uvedená na orbitu Marsu 22.09.2014 o 04:24 v noci (stredoeurópsky letný čas). Samotný priamy prenos a vysielanie začne však o hodinu skôr. Budete ho môcť sledovať na živo aj na tejto web stránke.
Sonda MAVEN štartovala pomocou nosnej rakety Atlas-5 z mysu Cape Canaveral na Floride dňa 18.11.2013. Po svojej 10 mesačnej ceste k planéte Mars nezaznamenala žiadne technické problémy.
Planétu Mars bude obiehať na výstrednej eliptickej orbite a bude skúmať predovšetkým atmosféru planéty, jej ionosféru a taktiež magnetosféru. Bude sa zameriavať najmä na to ako Mars prišiel o podstatnú časť svojej atmosféry, akú úlohu pri tom zohralo Slnko a taktiež sa zameria na hľadanie akýchkoľvek mikrobiálnych stôp života v atmosfére červenej planéty v minulosti prípadne v súčasnosti.
Predchádzajúce misie na Mars nám ukázali viaceré dôkazy o vývoji atmosféry Marsu a aj o tom ako sa už v minulosti menila klíma na Marse. Boli zistené rôzne klimatické zmeny a procesy, boli zistené stopy po tečúcej vode. Vedci sa teraz zamerajú na zodpovedanie otázky, kam všetka vyparená voda zmizla a taktiež kam zmizla väčšina inak pôvodne hrubej atmosféry nášho červeného suseda. Misia sondy MAVEN zodpovie detailné informácie o tom, ako môže Slnečná aktivita a slnečný vietor spôsobiť zmeny a stratu horných vrstiev atmosféry a v akom dlhom časovom horizonte sa takýto proces môže udiať.
MAVEN štartovala pomocou nosnej rakety Atlas 5 z mysu Cape Canaveral na Floride. Orbitu Marsu dosiahla v Septembri 2014. Samotný manéver potrebný na dosiahnutie finálnej mapovacej orbity v potrebnej výške v Marťanskej atmosfére, trval približne 5 týždňov. V priebehu tohto krátkeho obdobia sonda testovala všetky svoje palubné vedecké prístroje a jednotlivé sekvencie rôznych detekčných procesov. Po tomto “zabehávacom” období sonda začala svoju primárnu misiu, ktorej trvanie bolo stanovené na obdobie jedného pozemského roka, čiže 365 dní.
Blízkovesmírny “near-space” priestor v okolí Marsu, presondovala MAVEN nad všetkými regiónmi planéty. Tieto podrobné merania umožňujú definovať charasteristiku súčasného stavu horných vrstiev atmosféry, ionosféry a taktiež určiť stupeň straty atmosférických plynov v súčasnosti. Pri tomto postupnom meraní je možné vypočítať celkovú stratu počas celej evolúcie atmosféry Marsu.
Palubné prístroje sondy MAVEN sú nasledovné:
- SEP – Solar Energetic Particle – detektor solárnych častíc
- SWIA – Solar Wind Ion Analyzer – analyzátor iónov slnečného vetra
- SWEA – Solar Wind Electron Analyzer – analyzátor elektrónov a nabitých častíc slnečného vetra
- STATIC – SupraThermal and Thermal Ion Composition – detektor supra-termálnych a termálnych iónových zložiek atmosféry a ionosféry
- LPW – Langmuir Probe and Waves
- MAG – Magnetometer
- Remote Sensing Package – balík prístrojov na diaľkový prieskum
- NGIMS – spektrometer na detekciu neutrálnych plynov a ionizovaných častíc a na meranie izotopov v ionizovaných plynoch
Dráha sondy MAVEN je eliptická. Najbližší bod dráhy k povrchu planéty je 150 kilometrov. Vo fáze preletu týmto bodom sonda detekuje a zbiera potrebné vzorky v atmosfére Marsu. Najvzdialenejším bodom eliptickej obežnej dráhy je bod vo výške 6000 kilometrov. V tejto vzdialenosti sonda detekuje a meria atmosféru a povrch planéty v ultrafialovom (UV) spektre.
Výška nad planétou je počas misie približne 5-krát upravovaná – znížená dokonca na výšku 125 kilometrov. V týchto špeciálnych fázach preletu je snímaný profil atmosféry Marsu až k jej nižším vrstvám.
Video prezentácia – Dr. Bruce Jakosky:
Video – sonda MAVEN:
Technické parametre sondy MAVEN:
- najväčšie rozpätie = 11,4 m
- čistá hmotnosť = 903 kg
- hmotnosť so zásobou paliva = 2550 kg
- výkon (keď je Mars najďalej od Slnka) = 1135 W
zdroje: NASA, JPL