Pre Zem potenciálne nebezpečné asteroidy
Najnovšie dáta potenciálne nebezpečných asteroidov, planétiek, prípadne iných objektov, sú k dispozícii s poslednou aktualizáciou k 6. decembru 2021.
Obrázok vyššie [1] znázorňuje orbity 2200 potenciálne nebezpečných objektov podľa meraní a výpočtov systému CNEOS (Center for Near Earth Object Studies – Centra pre výskum blízkozemných objektov), laboratória JPL v Pasadene. Znázornená je taktiež orbitálna dráha asteroidu Didymos, ktorý je cieľom misie NASA DART (Double Asteroid Redirect Test). Preklad názvov v obrázku: Venus = Venuša, Mercury = Merkúr, Earth = Zem.
Graf vyššie [2] znázorňuje počet objavených blízkozemných objektov (vertikálna os) v priebehu rokov od 1980 do súčasnosti (horizontálna os). Farby v grafe znázorňujú priemernú veľkosť objavených asteroidov.
K dnešnému dňu bolo objavených takmer 28000 blízkozemných asteroidov (NEA) pomocou prehľadových teleskopov, kontinuálne snímajúcich nočnú oblohu. Každým rokom takto pribudne približne 3000 nových objavených objektov, ktoré môžu byť viac – či menej nebezpečné pre našu Zem. V nasledujúcom období sa očakáva nárast počtu nových objavených telies, vzhľadom k veľmi rýchlemu technologickému vývoju najmä robotických ďalekohľadov. Aj z tohto dôvodu vyvinula NASA nový algoritmus nazývaný Sentry-II, ktorý by mal pomôcť zlepšiť výpočet pravdepodobnosti kontaktu ktoréhokoľvej z objavených blízkozemných telies s našou planétou.
Potenciálne zrážky a impakty asteroidov sú často vykresľované v rôznych filmoch. Tieto objekty sú vo filmoch často opisované ako chaotické, ktoré putujú nepredikovateľne našou Slnečnou sústavou a ohrozujú planétu Zem, bez akejkoľvek možnosti včasnej výstrahy. V skutočnosti však nič z tohto neplatí. Asteroidy sú totiž extrémne predikovateľné objekty Slnečnej sústavy, ktorých pohyb a “správanie” je absolútne v zhode so všetkými fyzikálnymi zákonmi popisujúcimi pohyby objektov na orbitálnych dráhach okolo Slnka.
Samozrejme sa však v určitých prípadoch môže stať, že predikovaná orbitálna dráha novo-objaveného asteroidu sa v určitom bode v budúcnosti pretína s predikovanou orbitou Zeme a presne z tohto dôvodu je možné vypočítať prípadnú kolíziu daného asteroidu, resp. jeho impakt na povrch planéty Zem. Presne z tohto dôvodu je potrebné pokračovať v objavovaní nových asteroidov a blízkozemných telies a v následnom monitorovaní a výpočte rizika, ktoré môžu – a aj nemusia predstavovať.
Pre zaujímavosť, slúste si pustiť 3D vizualizáciu zatiaľ zmapovaných asteroidov v aplikácii “Eyes on Asteroids” od NASA. Kliknutím na obrázok nižšie, sa Vám zobrazí v novom okne.
~Jozef
Zdroje:
[1] NASA/JPL-Caltech
[2] Alan Chamberlin, JPL/Caltech; Preklad obrázku (translation): Jozef Kozár