Fotka z Marsu, ktorá mi pripomenula moje “Marťanské začiatky”

V týchto dňoch je to už cez 27 rokov, čo som čítal jednu zo svojich úplne prvých kníh o astronómii. Pamätám si, ako som sa vtedy zastavil počas listovania na jednej zo strán a zostal hľadieť fascinovaný na fotografiu predo mnou.

Pamätám si to, ako by to bolo len dnes. Bola tam fotografia marťanskej krajiny, ktorú urobil jeden z pristávacích modulov jednej zo sond Viking. Tá fotka na mňa veľmi zapôsobila – chápal som, že svet predo mnou na tejto fotografii nie je len “nejaká púšť” niekde tu na Zemi, ale že je to krajina na úplne inej planéte – na Marse. Nasledujúce dni a týždne som sa k tejto fotke často vracal a stále som nemohol prestať myslieť na to ticho a na to neobývané a v podstate ešte nikým nedotknuté prostredie niekde tam na Marse. Tých skál sa tam nikto nikdy nedotkol. Na tom piesku tam nikto nikdy nekráčal. Tieto dojmy boli prvé, ktoré zasiali semienko “planetárnej zvedavosti” do mojej hlavy. Vtedy som začal snívať svoje prvé “planetárne sny” o Marse a premýšlať nad tým, ako asi prebehol deň v krajine na tej fotografii.

Krajina na fotografii, ktorú som v tej knihe videl, je táto:

Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Uplynulo cez 27 rokov a ja som a ja som práve hľadal niečo v databáze obrázkov JPL (Jet Propulsion Laboratory, NASA). Pri prezeraní surových a upravených fotiek som sa dostal k jednej, ktorú nedávno nasnímal rover Perseverance. Okamžite som sa “zasekol” a môj mozog mi pripomenul – “hej počkať, toto je niečo, čo si už niekde predsa dávnejšie videl”

Uvedená snímka mi pripomenula fotografiu sondy Viking, ktorú som videl pred mnohými rokmi v knihe, ešte ako chalan, ktorý si v tej dobe staval sám svoje prvé astronomické ďalekohľady k pozorovaniu Mesiaca (ďalekohľady som si vtedy vyrobil sám, ale moje prvé pevné železné azimutálne montáže vznikli s veľkou pomocou môjho otca, za čo mu veľmi ďakujem).

Samozrejme, na tej snímke, ktorú nedávno urobila sonda Perseverance, je úplne iné miesto na Marse, ale môj pocit z pohľadu na tú krajinu je stále rovnaký. Viete, som si istý, že ten pocit nadšenia, ktorý môže nejedna planéta priniesť každému zvedavcovi, je niečo, na čo sa nikdy nezabudne.

Tu je snímok, ktorý urobila sonda Perseverance:

Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

A ako sa volá kniha, kde som videl tú fotku marťanskej krajiny, ktorá ma vtedy tak zaujala? Kniha bola napísaná v slovenskom jazyku a vyšla v roku 1987 vo Vydavateľstve Obzor v bývalom Československu. Jej názov je “Encyklopédia astronómie”:

Encyklopédia astronómie, vydavateľstvo Obzor, Bratislava 1987.

Spomínam si, ako som k tejto knihe prišiel. Bývali sme vtedy ešte v Leviciach, na známom sídlisku Rybníky III. Ja som sa jedného dňa rozhodol vybrať sa na bicykli do centra mesta, kde bolo jedno veľké kníhkupectvo. Spomínam si, že to bolo vtedy niekde vedľa vtedajšieho obchodného domu “Prior”. Vošiel som dnu, všade plno kníh a veľké ticho. Knihy, ktoré tam mali, neboli najlacnejšie – a ja som veľa peňazí vtedy ako chlapec ani nemal. Len nejaké úspory, v podstate hromadu mincí a nejaké tie bankovky. Ale vedel som, že na jednej z políc je uložená presne táto kniha a že stojí len 99 korún, čomu som celkom nerozumel, pretože už vtedy som si knihy veľmi vážil a konkrétne túto som považoval doslova za veldielo. Pamätal som si kde presne táto kniha bola v obchode položená, lebo niekoľko dní predtým, som bol v tomto kníhkupectve s mojou maminou (ďakujem!). Ale tentokrát som tu bol sám a pevne som dúfal, že tam tá kniha stále je. A bola tam! Úplne hore na poličke, pod ňou novšie knihy, ale táto kniha tam stále bola. Moje chlapčenské srdce začalo biť od radosti ako divé! Tentokrát už moja vlastná Encyklopédia astronómie. Nadšený som išiel zaplatiť a ani neviem ako rýchlo som sa na bicykli dostal vtedy domov. Misia dopadla úspešne, kniha bola doma na stole v izbe 🙂

Túto knihu považujem za jednu z najlepších, aké som kedy čítal. Podrobne som ju preštudoval mnohokrát, ani neviem spočítať, koľkokrát som ju do dnešného dňa prečítal. Viem, táto kniha má svoje roky, ale som si istý, že stále má čo ponúknuť, pretože obsahuje neskutočné množstvo detailných informácií zo sveta skúmania vesmíru. Mimochodom, naposledy som v nej listoval presne dnes 🙂

Autori tejto knihy: RNDr. Anton Hajduk, DrSc.; RNDr. Ján Štohl, DrSc.; Doc. RNDr. Mária Hajduková, CSc.; RNDr. Drahomír Chochol, CSc.; Doc. RNDr. Pavel Paľuš, CSc.; RNDr. Eduard Pittich, CSc.; RNDr. Vladimír Porubčan, CSc.. Osobne som autorom za túto knihu veľmi vďačný a môžem vám ju odporučiť.

~Jozef

Tip: [EN] The original English version of this article you can find here.

 

Zdroje: NASA/JPL-Caltech



Moon Atlas

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.