Valentín na Marse
A je tu znova Valentín, vieme to všetci, reklama fičí asi všade.
Niekto tento deň oslavuje, niekto si z neho možno robí srandu. Verili by ste však, že niekoľko znamení “lásky” máme aj okolo seba v Slnečnej sústave? Nie, nešibe mi, len by som sa s vami rád podelil o niektoré zaujímavé snímky z povrchu Marsu.
Pri štúdiu geografie tejto planéty (hmm, správne to v prípade Marsu ani nie je vlastne “geografia” ale tzv. “areografia”) očami – teda kamerami – našich roverov veľa až tak pripomínajúceho lásku ani nevidíme. Skôr by som povedal, že mnohým behá najprv mráz po chrbte pri predstave toho kľudu a ticha všade tam naokolo. Pri postupnom uvedomení si skutočnosti, že by ste tam boli úplne sami, síce v tichu, ale v poriadnej zime, na globálnej púšti a k tomu vystavení neustálemu žiareniu (Mars nie je chránený žiadnym globálnym magnetickým poľom ako Zem), tak každému prebehne mráz po chrbte ešte raz, ale už nie “až tak pozitívny”.
Keď sa však pozrieme na povrch Marsu z väčšej výšky, napríklad priamo z orbity a to kamerami niektorých sond, ktoré túto planétu obiehajú, zrazu sa pred nami začne vynárať tak trochu odlišný svet. Veľké množstvo detailov a povrchových útvarov, ktoré dávajú zmysel každému, kto niekedy videl tiecť rieku, prípadne kto si vie predstaviť vyschnuté dno jazier, morí a aj oceánov. Zrazu vidíme vysoké sopky, z ktorých jedna je najvyššou v celej Slnečnej sústave. Ale vidíme aj ďalšie až podozrivo vyzerajúce útvary. Nie nemám na mysli známu tvár na Marse a pyramídy v oblasti Cydonia, ktoré už boli objasnené. Ide o útvary súvisiace s láskou – povrchové útvary v tvare srdca.
Na všetkých obrázkoch je smer k severnému pólu Marsu označený šípkou a písmenom N.
Tieto snímky sme získali pomocou kamery CTX na palube sondy Mars Reconnaissance Orbiter (NASA).
Ďalšími snímkami sú tieto, ktoré nám Mars odhalil ešte v roku 2020:
Ešte možno detailnejšie srdiečka si pre nás planéta Mars pripravila v roku 2018, keď sa začiatkom mesiaca december podarilo zachytiť tieto snímky:
A toto srdce na Marse je tak trochu iné, je tvorené terénnymi svahmi:
Aj predchádzajúci snímok pochádza z kamery CTX na palube Mars Reconnaissance Orbiter. Tieto snímky sú v monochromatickom prevedení. Farebná verzia snímkov z tejto kamery sa získava ďalším spracovaním. Pre štúdium povrchu a veľkej výšky však stačia aj takéto snímky.
Predošlý snímok nám ukazuje srdce, ktoré je však zasiahnuté, pretože je v ňom kráter. Aj toto je zrejme symbolika, ktorá má možno miesto aj v dnešnej dobe, keď z určitého smeru na našej planéte vystrkuje svoje rožky zlo v tej najhoršej podobe. Zostáva nám veriť, že to dobré nakoniec zvíťazí.
Prajem vám pekný deň priatelia!
~Jozef
Tento článok nájdete aj v novinách SME v sekcii blog.