Výber z výskumu Marsu: Máj 2023

Pravidelné mesačné zhrnutie noviniek z výskumu planéty Mars za máj 2023. Číslo PDF vydania 8, ročník 2, ISSN 2788-225X.

Tip:

[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue May 2023

 

Vážení priatelia, kolegovia a čitatelia. Vitajte v májovom vydaní časopisu MXD (Mars Exploration Digest). V tomto vydaní sa ako vždy samozrejme opäť pozrieme na novinky o robotickom prieskume Marsu. Možno ste zaznamenali informačný boom týkajúci sa umelej inteligencie (AI) v správach. Ľudia sa samozrejme boja, ale zamerajme sa na výhody umelej inteligencie a strojového učenia (machine learning). Mali by sme pamätať na to, že technológie sú tu pre nás a mali by sme ich využívať na prieskum iných planét a vesmíru. Jedným z najlepších príkladov využitia umelej inteligencie je prieskum a výskum planéty Mars. Najlepším príkladom je rover Perseverance, najpokročilejší robot, ktorý momentálne pracuje na Marse. Poďme sa teda pozrieť na najnovšie novinky, ktoré som zhrnul v tomto vydaní MXD.

Výber z výskumu Marsu – Máj 2023

Aké sú novinky vo výskume Marsu za posledný mesiac?

Perseverance a kráter Belva

Rover NASA Perseverance zachytil nádherný pohľad na kráter Belva.

Prístroj Mastcam-Z na palube Perseverance nedávno zozbieral 152 snímok pri pohľade hlboko do krátera Belva, veľkého impaktného krátera v oveľa väčšom kráteri Jezero. Výsledky, ktoré sú spojené do dramatickej mozaiky, sú nielen pútavé, ale tiež poskytujú vedeckému tímu roveru hlboký pohľad do vnútra Jezera.

Kráter Belva na Marse. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS.

Sonda Perseverance nasnímala zábery tejto lokality 22. apríla (772. marťanský deň alebo sol misie), keď sa nachádzala západne od okraja krátera Belva na svetlom skalnatom výbežku, ktorý tím misie nazýva „Echo Creek“. Približne 0,9 kilometra široký kráter, ktorý vznikol nárazom meteoritu, odhaľuje viaceré miesta podložia, ako aj oblasť, v ktorej sa sedimentárne vrstvy zvažujú strmo nadol. Snímok kráteru Belva vovysokom rozlíšení nájdete na tomto linku. [1]

InSight: Záznam z ukončenia misie

Sonda NASA InSight na Marse. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Misia InSight na Mars začala svoju cestu k červenej planéte v máji 2018. Po príchode v novembri toho istého roku začala InSight ambicióznu misiu na odhalenie vnútornej štruktúry Marsu. Lander zaznamenal viac ako 1000 seizmických udalostí na Marse, študoval počasie na Marse a dokonca našiel magnetických „duchov“ zo starého elektrického poľa. Misia sa skončila 4 roky po jej začiatku, keď solárne panely podľahli usadzovaniu prachu, ktorý im bránil vo výrobe energie. Záznam LIVE prenosu nájdete tu.

InSight: Detaily o jadre planéty Mars

Obrázok ukazuje výrez Marsu spolu s dráhami seizmických vĺn z dvoch samostatných marsotrasení zaznamenaných v roku 2021. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech/University of Maryland.

Zatiaľ čo NASA v decembri vyradila svoju sondu InSight na Marse z programu aktívnych misií, množstvo údajov z jej seizmometra sa bude skúmať v nasledujúcich desaťročiach. Pri pohľade na seizmické vlny, ktoré prístroj detekoval z páru otrasov v roku 2021, vedci dokázali odvodiť, že tekuté železné jadro Marsu je menšie a hustejšie, než sa pôvodne predpokladalo.

Zistenia, ktoré predstavujú prvé priame pozorovania jadra inej planéty, boli podrobne opísané v článku publikovanom 24. apríla v Proceedings of the National Academy of Sciences. Tieto dva otrasy, ktoré sa boli zaznamenané 25. augusta a 18. septembra 2021, boli prvými, ktoré tím InSight identifikoval a ktoré vznikli na opačnej strane planéty ako sa nachádzala samotná sonda – takzvané marsotrasenia na vzdialenej strane. Vzdialenosť sa ukázala ako kľúčová: čím ďalej marsotrasenie od InSight nastalo, tým hlbšie do planéty sa mohli jeho seizmické vlny dostať ešte predtým, ako boli detekovateľné. [2]

NASA Curiosity: Dôležitá aktualizácia palubného software

Sonda NASA Curiosity bude jazdiť rýchlejšie a zníži opotrebenie svojich kolies vďaka dvom novým funkciám, ktoré sú súčasťou veľkej aktualizácie softvéru, ktorá bola dokončená ešte 7. apríla. Tieto dve aktualizácie sú súčasťou balíka až 160 aktualizácií, ktoré boli v hlavnom palubnom počítači Curiosity inštalované na diaľku.

Curiosity a jej snímka kopca Bolivar. Vpravo vidno rozľahlú pláň krátera Gale. Kredit obrázka: NASA/JPL-Caltech.

Plánovanie tejto hlavnej aktualizácie siaha až do roku 2016, kedy Curiosity naposledy prešla softvérovou revíziou. Niektoré zmeny sú tentokrát také malé ako vykonanie opráv správ, ktoré rover posiela späť kontrolórom misie na Zem. Iné zjednodušujú počítačový kód, ktorý bol zmenený viacerými záplatami od pristátia Curiosity v roku 2012. Najväčšie zmeny pomôžu udržať Curiosity efektívnejšie v nasledujúcich rokoch.

Rover teraz dokáže viac z toho, čo team nazýva „premýšľanie počas jazdy“ – niečo, čo najnovšia sonda NASA na Marse – Perseverance, dokáže vykonávať pokročilejším spôsobom pri navigácii okolo skál a pieskových pascí. Perseverance počas svojho pohybu na povrchu Marsu neustále fotí terén pred sebou a získané snímky spracováva pomocou špeciálneho počítača, takže môže autonómne navigovať počas jednej nepretržitej jazdy.

Curiosity nemá vyhradený počítač na tento účel. Namiesto toho jazdí v takzvaných segmentoch a po každom segmente spracováva získané snímky okolitého terénu. To znamená, že sa musí počas dlhej jazdy opakovane rozbiehať a zastavovať. Nový softvér pomôže sonde Curiosity spracovať obrázky rýchlejšie, čo jej zároveň umožní stráviť viac času putovaním po povrchu planéty Mars. [3]

Možnosť prispievať do mesačníka o Marse

Hľadáte odborný časopis alebo magazín, kde by ste mohli publikovať svoj text, výskum alebo vedecko-populárny článok? Máte radi planéty a vesmír? Ste študent, výskumník, astronóm, učiteľ, alebo nadšenec do vesmíru? Je tu pre vás jedinečná možnosť publikovať svoj text v novom odbornom periodiku.

Titulná stránka januárového vydania “Mars Exploration Digest” (skratka MXD). Kredit obrázka: Jozef Kozár, PhD.

Využite túto príležitosť na publikovanie v novom časopise “Mars Exploration Digest” (skratka “MXD”) – “Výber z výskumu Marsu” (slovenská verzia). Tento nový mesačník začína svoj druhý ročník. Je dostupný pre každého zadarmo (open access). Vychádza vo formáte PDF v dvoch jazykoch – angličtine a slovenčine (vítané sú aj príspevky v českom jazyku).

Zameranie tohto mesačníka nie je komerčné. Jeho cieľom je nie len poskytovanie informácií zo sveta skúmania Marsu, ale aj pomoc pri vzdelávaní a publikovaní nových vedomostí.

A bonus pre vás? Svoj príspevok môžete pridať zadarmo. Tento publikovaný článok môžete použiť ako referenciu v zozname svojich publikácií, pretože Mars Exploration Digest je odborný časopis. Publikum čitateľov tohto časopisu rýchlo rastie, nakoľko ide o veľmi špecisifké periodikum. Tak neváhajte a využite svoju šancu už teraz. Mars Exploration Digest je registrovaný pod číslom ISSN 2788-225X, Českou národní technickou knihovnou v Prahe.

~ Jozef Kozár, PhD.

Číslo PDF vydania 8, ročník 2, ISSN 2788-225X.

 

Zdroje:

[1] NASA’s Perseverance Rover Captures View of Mars’ Belva Crater. May 18, 2023; NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California.
[2] NASA InSight Study Provides Clearest Look Ever at Martian Core – NASA Mars Exploration. NASA Mars Exploration [online]: https://mars.nasa.gov/news/9387/nasa-insight-study-provides-clearest-look-ever-at-martian-core/
[3] NASA’s Curiosity Mars Rover Gets a Major Software Upgrade – NASA Mars Exploration. NASA Mars Exploration [online]: https://mars.nasa.gov/news/9378/nasas-curiosity-mars-rover-gets-a-major-software-upgrade/

 

Tip:

[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue May 2023

 

Toto vydanie si môžte zadarmo stiahnuť tu:

May 2023

FREE DOWNLOAD

Send download link to:

I confirm that I have read and agree to the Privacy Policy



Moon Atlas

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.