Perseverance a obdobie prachových búrok

Na Marse v tomto čase začína obdobie prachových búrok. Počas posledných týždňov, keď sa Perseverance pohybovala po okraji krátera Jezero, vedecký tím monitoroval rastúce množstvo prachu v atmosfére.

Postupne zvyšujúce sa množstvo prachu v atmosfére Marsu je v tomto období očakávané. Začiatkom tohto obdobia je množstvo prachu zvyčajne najvyššie. Je to aj známkou skorej jari na severnej pologuli Marsu.

Zvýšená prašnosť v atmosfére spôsobuje, že viditeľnosť smerom ku kráteru je viac “zahmlená”. Je to však príležitosť pre štúdium vzniku, vývoja a šírenia prachových búrok v prostredí planéty Mars.

Prachová búrka v oblasti krátera Jezero – aktuálny pohľad. Sonda Perseverance, Mars. Dátum 20. augusta 2024 (Sol 1244). NASA/JPL-Caltech

Sonda Perseverance má k dispozícii sadu nástrojov, ktoré sú vhodné k štúdiu atmosféry Marsu. Napríklad prístroj MEDA (Mars Environmental Dynamics Analyzer) sleduje aktuálny stav atmosféry a počasie a zaznamenáva všetky dôležité hodnoty. Spoločne s týmto prístrojom je využitý aj snímač Mastcam-Z, pomocou ktorého je možné vyhodnotiť optickú hustotu atmosféry.

V súčasnosti neexistujú žiadne známky toho, že by sa táto súčasná regionálna prachová búrka stala celoplanetárnou, ako to bolo v roku 2018. Každý deň sú však všetky atmosférické hodnoty vyhodnocované nanovo.

Pokiaľ sa obloha vyjasní, tak by sme z tohto miesta mohli mať krásny výhľad na celú lokalitu a to konkrétne na dno krátera Jezero a na deltu dávnej rieky v tejto oblasti.

 



Moon Atlas

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

I am sorry that this post was not useful for you!

Let me improve this post!

Tell me how I can improve this post?

Avatar photo

Dr. Jozef Kozár

Author, Research Scientist, Consultant.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comments for users from certain countries according to the current EU sanctions are blocked.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.