JPL na začiatku a dnes
Vedeli ste, že JPL (Jet Propulsion Laboratory) existovalo oveľa skôr, ako vznikla samotná NASA?
Áno, je to tak. Laboratórium, teda vlastne dnešné centrum JPL, ktoré je súčasťou univerzity Caltech (Kalifornský technologický inštitút) a súčasne NASA, vzniklo oveľa skôr, ako bola vytvorená NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír, USA). Bolo to presne 31. októbra 1936, keď sa na tomto mieste začali prvé raketové experimenty a prvý výskum a vývoj v tomto smere.
JPL pokladá za svoj vznik práve dátum 31.10.1936, aj keď oficiálny názov “Jet Propulsion Laboratory”, v skratke “JPL”, bol oficiálne uvedený až vstupom amerických ozbrojených síl do prvých projektov v novembri v roku 1943. Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), bola založená 29. júla 1958.
Neskôr sa JPL stalo jedným z centier NASA, ale so špeciálnym statusom. Je v podstate samostatným centrom, zameraným najmä na robotické kozmické a planetárne sondy a na prevádzku ich misií. Je jediným na svete, ktoré sa môže pýšiť tak vysokou úspešnosťou misií kozmických sond.
Je teda JPL súčasťou NASA?
JPL je síce súčasťou NASA, ale je prevádzkované práve univerzitou Caltech. Je teda centrom, kde sa sústredí to najlepšie v danom odbore. Spomedzi ostatných centier NASA je teda jedinečné a ostatní mu tak trochu asi aj závidia 🙂
Na nasledujúcich fotografiách si môžte porovnať vstup do centra JPL pred vznikom NASA a v súčasnosti.
Miesto začiatku areálu JPL v súčasnosti, asi ako ho poznáte aj vy, je samozrejme modernejšie a nechýba na ňom ani logo samotnej NASA.
Mám pre vás ešte jeden zaujímavý snímok z archívu. Je ním fotografia administratívnej budovy z roku 1949:
Súčasná budova sa “trochu” líši, čo myslíte?
Predchodca JPL
V roku 1936 bolo síce založené JPL, ale jeho vznik môžme vysledovať ešte viac ako desať rokov predtým, keď bolo založené laboratórium GALCIT (Guggenheim Aeronautical Laboratory). Jeho vedením bol poverený prvý riaditeľ, ktorým bol Theodore von Kármán, excelentný maďarsko-americký matematik a fyzik.
Jozef