Výber z výskumu Marsu: Január 2023
Pravidelné mesačné zhrnutie noviniek z výskumu planéty Mars za január 2023. Číslo PDF vydania 4, ročník 2, ISSN 2788-225X.
Tip:
[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue January 2023
–
Perseverance skompletizovala vzorky pre návrat na Zem
Desať skúmaviek so vzorkami, ktoré zachytávajú úžasnú rozmanitosť marťanskej geológie, bolo uložených na povrchu Marsu, aby ich bolo možné v budúcnosti študovať na Zemi.
Menej ako šesť týždňov po začatí ukladania prvých vzoriek na inej planéte, bola táto úloha dokončená. Potvrdenie, že sonda NASA Perseverance úspešne uložila v tejto lokalite poslednú desiatu trubicu, bolo prijaté v nedeľu 29. januára v riadiacom a kontrolnom stredisku v JPL v Pasadene. Tento významný míľnik zahŕňal presné plánovanie a navigáciu, aby sa zabezpečilo, že trubice budú v budúcnosti bezpečne vyzdvihnuté spoločnou misiou americkej NASA a európskej ESA – misia “Mars Sample Return”. Cieľom tejto misie je priniesť vzorky z povrchu Marsu na Zem.
Počas svojej misie sonda odoberala vzorky hornín, ktoré tím misie vyhodnotil ako významné. Jedna vzorka z každého odobratého páru vzoriek, je teraz uložená na vytipovanej lokalite v krátere Jezero na Marse. Tieto vzorky budú slúžiť len ako záložná sada, pretože každá vzorka bola urobená “dvojmo” a jedna z každej vzorky je uložená priamo na palube sondy Perseverance. Tieto poslúžia ako primárna sada, ktorá bude sondou odovzdaná priamo do pristávacieho zariadenia, ktoré pristane na Marse v tejto lokalite v rámci spomínanej plánovanej spoločnej misie NASA-ESA a následne budú doručené na Zem.
Ingenuity
K sonde Perseverance a jej misii neodmysliteľne patrí aj malý lietajúci robot Ingenuity, ktorý sa na Mars dostal doslova “na bruchu” Perseverance.
Ingenuity je v podstate technickým demonštrátorom. Znamená to, že cieľom Ingenuity bolo otestovanie možností lietania v podmienkach Marsu. Atmosféra Marsu je oveľa redšia ako atmosféra Zeme a pri povrchu je tlak vzduchu 100 až 150 násobne nižší, ako je to na Zemi, preto bolo otázne, ako sa bude správať malý vrtuľník v týchto podmienkach. Prvý let bol samozrejme úspešný a bolo dokázané, že naša technológia funguje. Nasledovalo viacero letov, z ktorých boli úspešné všetky a tak Ingenuity slúži ako naše ďalšie oči na Marse a posiela nám zaujímavé snímky tejto krásnej a tichej planéty.
Tianwen 1: prvé vedecké výsledky palubného magnetometru
Mars Orbiter MAGnetometer (MOMAG) je vedecký prístroj na palube prvej čínskej misie na Mars – Tianwen-1. Od 13. novembra 2021 sonda Tianwen 1 začala rutinne merať vplyvy slnečného vetra na magnetické pole v miestach jeho výskytu v okolí Marsu.
Planéta Mars nemá bipolárne magnetické pole ako Zem, len na niektorých miestach v okolí planéty existuje určitá forma magnetického poľa. Výsledky meraní potvrdili štruktúru a silu magnetického poľa, presne ako ich predtým zmerala aj americká sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN, NASA).
Curiosity pokračuje v bádaní
Sonda Curiosity misie MSL (NASA) pokračuje podľa stanoveného plánu v skúmaní povrchých vzoriek. Od začiatku roka mala naplánovných niekoľko zastavení a pri jednom z nich tím misie narazil na ďalší zaujímavý “kameň”. Tvar tejto vzorky nápane pripomína meteorit, ktorých už bolo na povrchu Marsu identifikovaných niekoľko.
Presné určenie toho, či ide naozaj o meteorit, alebo nie, prinesie až ďalšie preskúmanie tohto “podozrivého” kameňa. Samozrejme môže ísť o kúsok horniny, ktorá je len zvetraná do podoby pripomínajúcej meteorit. Presná informácia nám pomôže pri poznávaní detailov povrchu Marsu v tejto lokalite a prispeje k celkovému obrazu vývoja planéty.
Možnosť prispievať do mesačníka o Marse
Hľadáte odborný časopis alebo magazín, kde by ste mohli publikovať svoj text, výskum alebo vedecko-populárny článok? Máte radi planéty a vesmír? Ste študent, výskumník, astronóm, učiteľ, alebo nadšenec do vesmíru? Je tu pre vás jedinečná možnosť publikovať svoj text v novom odbornom periodiku.
Využite túto príležitosť na publikovanie v novom časopise “Mars Exploration Digest” (skratka “MXD”) – “Výber z výskumu Marsu” (slovenská verzia). Tento nový mesačník začína svoj druhý ročník. Je dostupný pre každého zadarmo (open access). Vychádza vo formáte PDF v dvoch jazykoch – angličtine a slovenčine (vítané sú aj príspevky v českom jazyku).
Zameranie tohto mesačníka nie je komerčné. Jeho cieľom je nie len poskytovanie informácií zo sveta skúmania Marsu, ale aj pomoc pri vzdelávaní a publikovaní nových vedomostí.
A bonus pre vás? Svoj príspevok môžete pridať zadarmo. Tento publikovaný článok môžete použiť ako referenciu v zozname svojich publikácií, pretože Mars Exploration Digest je odborný časopis. Publikum čitateľov tohto časopisu rýchlo rastie, nakoľko ide o veľmi špecisifké periodikum. Tak neváhajte a využite svoju šancu už teraz. Mars Exploration Digest je registrovaný pod číslom ISSN 2788-225X, Českou národní technickou knihovnou v Prahe.
~ Jozef Kozár, PhD.
Číslo PDF vydania 4, ročník 2, ISSN 2788-225X.
Tip:
[EN] Switch to the English version here: Mars Exploration Digest: Issue January 2023
Toto vydanie v PDF formáte si môžte zadarmo stiahnuť tu:
January 2023
Send download link to:
Tento článok nájdete aj na SME.sk